Články

4 a 4 zásady při prodeji rodinného domu 1. část

Před prodejem nemovitosti je nutná důkladná příprava. U rodinného domu tomu není jinak. Je mnoho věcí, které musíte splnit a na které je třeba dát pozor. Máme pro vás několik rad, které Vám vše ulehčí a celý proces zjednoduší. V každém případě doporučujeme aspoň konzultaci se zkušeným makléřem.

1. Písemný souhlas všech spolumajitelů

K prodeji je potřeba písemný souhlas všech osob, které nemovitost vlastní. Pokud jste to jen vy, můžete se do prodeje pustit rovnou bez zbytečných průtahů. Nejprve je nutné nemovitost dobře připravit.

2. Správné načasování

Máte-li veškeré souhlasy a čas Vás vyloženě netlačí, promyslete si, zda je vhodná doba k prodeji nebo se vyplatí nějaký čas počkat. Obecně zimní měsíce mnoho nepřejí prodeji domů. Poptávka klesá a mnoho nabídek může být přehlédnuto. Investovaný čas a energie tak nemusí dospět k žádanému výsledku.

Naopak jaro a léto jsou ideální. Slunce a teplo vnáší do všech koutů světlo a podporuje akci i změny. Každé nemovitosti jen prospěje modrá obloha, svěží vzduch a sluneční paprsky. Ideální čas, kdy nabídnout rodinný dům k prodeji. Zájemci se jen pohrnou.

3. Důkaz o vlastnictví

Každý zájemce bude potřebovat ujištění, že Vám nemovitost opravdu patří. Vyžádejte si proto na katastrálním úřadu tzv. list vlastnictví. Vydají Vám ho za poplatek 100 Kč. Tímto dokumentem prokážete vlastnictví nemovitosti a oprávnění k jeho prodeji. Úřední povinnost splněna.

4. Správné nastavení ceny

Nyní se dostáváme ke klíčovému bodu. Jak určit ideální cenu, která uspokojí Vás i kupujícího? Pokud nastavíte moc vysoké cenové požadavky, zájem bude minimální. Pokud naopak nastavíte finanční laťku příliš nízko, můžete prodělat i značnou sumu peněz.

Při odhadování výše ceny zohledněte veškeré parametry:

  • Vlastnosti objektu (velikost, stáří, počet místností, orientace objektu, rekonstrukce a jakékoliv zhodnocení nemovitosti ….)
  • Lokalita, ve které se objekt nachází a dostupnost objektu
  • Aktuální situace na realitním i hypotečním trhu

Doporučujeme podívat se do cenových map nebo se obrátit na specialistu, který pro Vás cenový odhad nemovitosti zpracuje. Oba způsoby stojí nějaké ty finance, ale určitě se Vám to vyplatí. Budete mít jistotu, že jste nic neopomněli, nabízíte ověřené informace férové pro obě strany.

Také doporučujeme nekývnout na prvního zájemce a nedej bože ihned poskytnout slevu. Dejte prohlídkám nemovitosti čas, skuteční zájemci neutečou a budou ochotni zaplatit adekvátní cenu.
A ještě jedno doporučení na závěr. Při stanovování ceny se zkuste příliš neinspirovat realitními servery, ale obrátit se přímo na odborníka, který se v realitách pohybuje. Ten poskytne aktuální informace, zná realitní trh i jeho specifika. Budete tak mít jistotu, že je prodej dobře ošetřen.