Články

4 a 4 zásady při prodeji rodinného domu 2. část

V prvním článku o prodeji domu jsme se věnovali právním dokumentům a stanovení ceny. V tomto článku budeme pokračovat přípravou nemovitosti, inzercí a vlastním prodejem.

5. Příprava nemovitosti

Řečeno realitní hantýrkou, jedná se o home staging. V praxi to znamená připravit nemovitost i její bezprostřední okolí tak, aby udělala co nejlepší první dojem na zákazníka jak na fotce, tak zejména při osobní prohlídce, ze které se rekrutují vážní zájemci, a nakonec budoucí majitelé. Nepodceňujte tento bod, má přímý vliv na cenu domu. Patří sem:

  • Vystěhování starého nábytku včetně koberců a všeho zašlého a opotřebovaného
  • Úklid, výmalba a revitalizace prostoru (drobné opravy)
  • Ideálně příprava interiéru podle aktuální poptávky, dekorační prvky
  • Úprava bezprostředního okolí (zahrada, chodník, příjezdová cesta)

6. Propagace a prezentace nemovitosti

Už máte perfektně připravený dům i profesionální fotky. Zbývá jen dát o Vaší nemovitosti vědět potenciálním zájemcům. Inspirujte se u profesionálních realitních agentur a serverů. Projděte si jejich nabídky a komunikaci s potenciálními zájemci. Pak věnujte čas obsahu inzerátu, slovním obratům i stylu komunikace. Nezapomeňte zdůraznit přednosti a výhody nemovitosti. Neuškodí osobní názor, doporučení nebo Vaše zkušenost s bydlením v baráčku.

7. Komunikace se zájemcem

Je opravdu důležité nepodcenit komunikaci se zákazníkem. Věnujte dostatek času prohlídkám a zájemcům, reagujte na každý telefonát i zájem o schůzku. Nakonec shromáždíte úzkou skupinu vážných zájemců, kteří nemovitost skutečně ocení a budou ochotní zaplatit adekvátní částku. Ještě jednou připomínáme, nenechte se ovlivnit tím, že zájemce na koupi spěchá nebo dokonce požaduje slevu. Nechte si vše projít hlavou, a hlavně poskytněte prostor více zájemcům. Ze zkušenosti víme, že není dobré kývnout hned na první nabídku.

8. Kupní smlouva a platba

Doporučujeme věnovat dostatek času přípravě kupní smlouvy spolu s právníkem. Pohlídejte si, že obsahuje veškeré náležitosti a chrání i Vás, jako prodávajícího. Tato investice se opět vyplatí.

Při platbě doporučujeme uložit peníze do úschovy bance, notáři, advokátovi nebo realitní kanceláři. Je však potřeba se s kupujícím předem dohodnout, u které instituce peněžní částku uschováte. Úschova dává jistotu vám, že kupující koupi opravdu provede a kupujícímu, že Vy s prodejem skutečně souhlasíte. Obě strany jsou tak chráněny.

 

Připravili jsme pro Vás celkem 8 základní bodů, které je dobré si projít před prodejem nemovitosti a dodržet je při přípravě a prodeji nemovitosti. Samozřejmě je ještě mnoho doporučení, která by bylo dobré následovat, ale zde máte základní orientaci. Záleží jen na vás, zda chcete nemovitost prodat sami nebo přes realitní kancelář. V každém případě doporučujeme konzultaci se zkušeným realitním makléřem, abyste se vyhnuli nepříjemným překvapením a byli dobře připraveni. Přejeme hodně štěstí při Vašem prodeji.