Články

5 nejčastějších omylů o průkazu energetické náročnosti budov

181. Na starý barák žádný PENB nepotřebuji.

„Staré a zchátralé domy jsou vždycky ve třídě G. Nechat si zhotovit průkaz energetické náročnosti mi přijde zbytečné.“
Možná vám to přijde zbytečné. Kontrolu však nebude zajímat váš názor, budou chtít vidět posudek od autorizovaného specialisty. Pokud je vaší povinností PENB mít, zkrátka ho musíte mít.

   2. Prodávám jen chalupu. Průkaz je zbytečný.

Máte pravdu jen částečně. Jaký účel užívání nemovitostí máte zapsán na katastru nemovitostí? Pokud je to v katastru objekt bydlení, musíte PENB při prodeji či pronájmu mít zhotovený. Máte tam uvedeno „ostatní účely“? Pak záleží na tom, zda má nemovitost číslo popisné. Pokud ano, budete i na chalupu k rekreačním účelům potřebovat průkaz o energetické náročnosti budovy.
   3. Prodávám byt v bytovém domě. Hospodář družstva říkal, že místo PENB stačí ukázat faktury za energie.

Není to opět pravda. Majitel bytu musí nejdříve písemně požádat o dodání ověřené kopie průkazu energetické náročnosti u Společenství vlastníků jednotek nebo majitele bytového domu.
Nedostali jste požadovaný doklad? Budete muset sepsat druhou výzvu, ve které SVJ či majitele bytu upozorníte na to, že v případě nedodání průkazu do 10 dnů postoupíte stížnost na Státní energetickou inspekci.
Nezabrala ani druhá upomínka? Pošlete stížnost spolu s kopií korespondence na Státní energetickou inspekci. Úřad v ní požádáte, aby zajistilo PENB místo vás. Po tomto třetím kroku už nemusíte na dodání průkazu čekat. Místo něj použijete faktury za energie za poslední 3 roky.

 4. Stavba určená k demolici žádný PENB nepotřebuje.

Není to tak docela pravda. Pokud jsou v domě technologie na vytápění (radiátory, přímotopy) nebo ohřev teplé vody, povinnost doložit PENB zůstává. V opačném případě je potřeba přiložit podrobnou fotodokumentaci z interiéru s čestným prohlášením majitele nemovitosti.

 5. Prodávám byt v paneláku. Stačí mi PENB pouze na můj byt.

Častý omyl. Pamatujte si, že vždy musíte mít průkaz vztahující se na celý dům.