Články

5 tipů jak navýšit svou bonitu

Kupujete nemovitost a plánujete si vzít hypoteční úvěr? Počítejte s tím, že banka bude posuzovat vaši bonitu – tedy schopnost splácet. Možná se vám bude hodit pár rad, jak svou bonitu navýšit.

Vaše důvěryhodnost na finančním trhu je pro banku zásadní. Vyjadřuje totiž, zda budete schopni hypotéku splácet. Je to jeden z nejdůležitějších parametrů, podle kterého se finanční instituce rozhodují, zda klientům úvěr poskytnou či nikoli. Čím je bonita vyšší, tím lepší podmínky navíc banka klientovi při poskytnutí úvěru nabízí.

Jak banky posuzují bonitu klientů?

Hned na začátku je potřeba říct, že každá banka má svůj vlastní systém, podle kterého bonitu posuzuje. Na její bonity mají vliv například:

  • trvalé příjmy klienta, jejich výše a původ (zda jste v zaměstnaneckém poměru nebo například OSVČ)
  • osobní i rodinné výdaje
  • dosažené vzdělání žadatele a jeho profese

Z toho vyplývá, že banku nezajímají jen příjmy, ale také výdaje klienta. Zajímá se o výši nájemného, splátky stávajících úvěrů, dále například leasing vozů a podobně. Celkovou bonitu žadatele ovlivňuje i rodinný stav, počet dětí, o které se stará. S počtem závislých osob totiž stoupají rodinné výdaje a tím pádem pro banku klesá vaše bonita.

Banky čerpají informace nejen z dokumentů, které jim klient předloží, ale i z registrů dlužníků. Mezi ně patří například:

  • Bankovní registr klientských informací
  • Centrální registr dlužníků
  • SOLUS (zájmové sdružení právnických osob, jehož členové sdílejí informace o klientech za účelem snížení rizika finančních ztát)
  • Veřejný registr dlužníků

5 tipů, jak ovlivnit výši své bonity

Uff… Skoro by se dalo říct, že banka si prolustruje snad úplně všechny dostupné informace, než se rozhodne, zda klientovi půjčí. Pokud máte nějaký ten „škraloup“ v podobě pozdě zaplacené splátky před dvěma lety či jiný aspekt, který vaši bonitu snižuje, nezoufejte. Vaši úvěruschopnost můžete do určité míry ovlivnit a bonitu navýšit. Jak na to?

  1. Poraďte se s finančním poradcem.
  2. Zkuste oslovit jinou bankovní instituci, možná bude mít mírnější pravidla.
  3. Efektivním řešením může být také zrušení kreditních karet a kontokorentu.
  4. Zvažte, zda nezažádáte o hypotéku s dalším spolužadatelem, případně, zda si nenajdete ručitele. Ten může být pro vaši banku lepším a důvěryhodnějším partnerem.
  5. Zkuste se podívat do registrů a požádat o vymazání některých zápisů.