Co je anuita? Zjednodušeně řečeno – stálá a pravidelná splátka úvěru. V realitách se s ní nejčastěji potkáváme u družstevních bytů. Je to nesplacená část dluhu vůči odkupu nebo výstavbě. Díky tomu, že je nemovitost zatížena anuitou, může její cena významně klesat. A to je pro kupující výhodné.
Anuitní splácení je nejrozšířenější způsob splácení dluhu. Je přehledné a jde pro ně snadno nastavit splátkový kalendář. Když dlouhodobě splácíte, splátka se skládá vždy ze dvou částí:
- samotný dluh (říká se mu úmor)
- úrok
První složka, tedy úmor, znamená částku, o kterou se sníží dluh. Druhá je platba bance (nebo jiné instituci) za půjčení peněz. Zatímco výše anuitní splátky zůstává stejná, mění se poměr úmoru a úroku v průběhu splácení. Zpočátku tvoří úrok významnou část celkové splátky, pak se postupně neustále snižuje. Laicky řečeno – čím déle splácíte, tím více klesá podíl úroku a roste podíl úmoru. U spotřebitelských úvěrů jsou anuitní splátky stejné po celou dobu trvání úvěru, u hypoték je anuita smluvně určena po dobu fixace úrokové sazby.
Jak na nemovitost s anuitou?
Hned na začátku koupi nemovitosti, ideálně ještě před podpisem rezervační smlouvy, si zjistěte, zda má byt anuitu a také v jaké výši. Díky anuitě bude cena takové nemovitosti, například družstevního bytu, velmi pravděpodobně výhodnější. Proto se pořízení nemovitostí s anuitou nebojte, bývají levnější.
Můžete ji při koupi nemovitosti splatit hned na začátku celou a mít tak díky tomu nižší měsíční náklady. Další možností je pravidelné splácení, které se ve finále podobné hypotéce.