Články

Atypické byty: Co je to loft, duplex nebo penthouse?

V únoru se v mojí nabídce realit k prodeji objevil loftový byt v Praze-Libni. Co to ale loftový byt znamená a jaké jsou další atypické byty, na které můžete v realitní inzerci narazit? Pojďme si vysvětlit pár základních pojmů.

Loft

Název loft pochází z angličtiny, ve které označuje podkroví nebo půdu. V kontextu realit je tak označován prostorný byt často v objektech, které původně nebyly určeny k bydlení (například bývalé továrny, skladiště atd). V loftovém bytu zpravidla najdeme otevřenější prostory s minimem příček. Loft také často mívá velká okna, vysoké stropy a otevřený vzdušný prostor.

Mezanin a mezonet

I přesto, že pojmy mezonet a mezanin bývají často zaměňovány, každý z nich má zcela jiný význam.

Pojem mezanin označuje, ve které části domu se byt nachází. Je to takový byt, který se nachází mezi přízemím a prvním patrem a jedná se tedy o byt ve zvýšeném přízemí.

Oproti tomu mezonet označuje vícepodlažní typ, a tedy dispozici samotného bytu. Mezonet často vzniká propojením dvou bytů v různých patrech, nebo dostatečným vytvořením druhého patra, pokud má původní byt dostatečně vysoké stropy.

Penthouse

Pojem penthouse označuje velkoprostorový byt na střeše bytového domu. Střecha budovy je tak tvořena samotným bytem a nezastavěnou částí střechy, která slouží jako terasa nebo střešní zahrada náležící k bytu.

Penthouse je velmi atraktivní formou bydlení a jeho cena často převažuje i cenu vily. Cenu ale nejvíce (stejně jako u ostatních typů realit) určuje jeho lokalita.

Duplex

Duplex se velmi podobá penthousu. Je to stejný velkoprostorový luxusní byt. Rozdílem oproti penthousu je ale fakt, že duplex může být umístěn v jakémkoliv poschodí bytového domu. Samozřejmostí ale je prostorná terasa s výhledem.

Studio

Pojem studiový byt označuje „staromládenecký byt“. Často se jedná o byt složený z jednoho velkého pokoje, který slouží jako obývací pokoj, ložnice i jídelna zároveň. Kuchyně je často velmi malá nebo je součástí hlavního pokoje. Studiový byt bývá často velký mezi 40-50 m2. V Česku se ale s tímto pojmem často nesetkáme, protože častější je pojem garsonka nebo garsoniéra.