Články

Co je správa nemovitostí?

Už jsme si zodpověděli na otázku, jak vybrat ideálního nájemníka do pronájmu své nemovitosti. Co ale dělat v případě, že vlastníte neobsazenou nemovitost a nemáte čas hledat nájemníky? Pro tyto případy je možné najmout si makléře či společnost pro správu vaší nemovitosti.

 

V čem spočívá správa nemovitosti?

Obecně se pojem správa nemovitosti používá pro správu velkých komerčních objektů, kdy je třeba kromě nájemníků zajistit i další záležitosti jako je úklid, ostraha nebo účetnictví. Služby správy nemovitostí jsou ale také určeny pro bytová družstva nebo individuální majitele nemovitostí.

Zjednodušeně řečeno, správa nemovitostí pro družstva a individuální majitele znamená, že veškeré záležitosti ohledně hledání vhodného nájemníka a následné správy nájmu za vás řeší někdo jiný. Specializovaná firma nebo makléř si od vás nemovitost pronajme, vyhledá spolehlivého podnájemníka, u kterého prověří jeho bezdlužnost a sepíše s ním podnájemní smlouvu. Všechny další náležitosti jako je správa samotné nemovitosti, nájmu, energií a jiných služeb řeší za vás. V takovém případě opravdu jen pravidelně inkasujete nájem a o zbytek se nemusíte starat.

Samozřejmostí by měla být garance, že byt zůstane po každém nájemníkovi v původním stavu. Před podepsáním smlouvy o správě nemovitosti je stav bytu důkladně prozkoumán a zdokumentován. Správce by vám kromě výpočtu čistých výnosů pro vás měl jasně garantovat, že kromě stavu bytu ponese odpovědnost i za každoroční vyúčtování služeb a řešení případných technických problémů. Podnájemní smlouva se v případě správy nemovitosti sepisuje na 12 měsíců. Pokud chce podnájemník smlouvu prodloužit, řeší to správce s ním v dostatečném předstihu, aby mohl případně najít nového podnájemníka a mezi jednotlivými podnájemníky nevznikla zbytečná časová prodleva. V případě, že po ukončení podnájmu je poškozeno vybavení bytu, by měla za vás být sjednána náprava přímo s podnájemníkem. U každého podnájmu je možnost každé tři měsíce nemovitost zkontrolovat. Kromě technického stavu by tedy za vás správce měl kontrolovat stavy odběru energií kvůli vyúčtování za plyn, elektřinu a vodu a tím zajistili, že výše záloh je nastavena správně.

Služba správy nemovitosti je samozřejmě zpoplatněna. Většinou se poplatek za správu pohybuje kolem 10–15 % z tržního nájemného. Profesionální správa nemovitosti je tak určena každému, kdo vlastní více nemovitostí, nebo každému, kdo chce svou nemovitost pronajímat, aniž by se musel zabývat všemi náležitostmi, které k pronájmu náleží.