Články

Co ovlivňuje cenu pozemku?

Když už máme jasno v typu pozemku, je dobré se zaměřit na to, co může ovlivnit jeho cenu. V první řadě nahlédněte do katastru pozemků a do územního plánu obce. Zde najdete informace o typu a stavu pozemku a také o jeho plánovaném využití. Rozdíly jsou někdy minimální a v některých případech opravdu znatelné, a to má zásadní vliv na cenu pozemku. Je dobré si tyto informace zjistit předem a poradit se se zkušeným makléřem, abyste předešli nepříjemnému překvapení nebo nedorozumění.

Jaké jsou nejčastější změny?

  • Pozemek určený pro stavbu rodinného domu – jste sice vlastník, ale nemáte platné stavební povolení. Obec vydá tzv. stavební uzávěru. Tímto rozhodnutím prakticky znehodnotí Váš pozemek.
  • Jste vlastníkem orné půdy – obec se rozšiřuje a Váš pozemek v rámci územního plánu označí jako pozemek pro výstavbu obytných domů případně průmyslovou zónu. Opět dojde k znehodnocení pozemku.
  • Trvalý travní porost – vlastníte tento typ pozemku a obec se rozhodne vést novou komunikaci přes tento typ pozemku. Výkupní cena bývá vyšší než cena zemědělského pozemku.

S cenovou rozvahou Vám mohou pomoci i takzvané cenové mapy, a to jak stavebních, tak i zemědělských pozemků. Mohou velice usnadnit orientaci v cenách jednotlivých pozemků.

Tip: Doporučujeme věnovat zvýšenou pozornost výhodným nabídkám, kdy cena je podezřele vysoká a koupě realizována za podezřele výhodných podmínek. Doporučujeme vždy prověřit pozemek v katastru i územním plánu a je-li to možné, zjistit plány kupujícího.