Články

Daň z nabytí nemovitých věcí.

V roce 2016 se toto téma řeší častěji, než v posledních letech. Skoro polovina klientů se ptá, jak to vlastně aktuálně s tou daní je. Bohužel se setkávám i s názory, že někteří realitní zprostředkovatelé a bohužel i právníci tvrdí, že od roku 2016 tuto daň platí kupující. Původně to tak mělo být. Daň z převodu nemovitosti se přejmenovala na daň z nabytí nemovitých věcí už od ledna 2014, bohužel se změnil jen název, ale stále tuto daň platí prodávající, pokud se smluvní strany nedomluví jinak, ručitelem je stále kupující. Vládou schválený návrh zákona o dani z nabytí nemovitých věcí měl vstoupit v účinnost 1. dubna 2016. Ted‘ už je jasné, že v dubnu se nic nestalo a až do odvolání platí stávající úprava.

Dolní komora 1. Června 2016 novelu zákonného opatření schválila s tím, že daň z nabytí nemovitosti bude nově platit pouze kupující. Norma nyní poputuje do Senátu, poté ji ještě musí podepsat prezident Miloš Zeman. Platit by mohla od letošního podzimu.

Jedno z těch lepších vysvětlení pro kupující i prodávající vede například přes advokátní úschovu. Nyní již většina advokátů nechává 4 % z ceny pro zaplacení daně v úschově. Po obdržené daňového přiznání advokát posílá potřebnou částku rovnou finančnímu úřadu. Prodávající tedy 4 % z kupní ceny vůbec nedostane a v budoucnu se na tomto způsobu změní pouze ve smlouvě poplatník z prodávajícího na kupujícího zbytek bude fungovat stejně. Žádné zdražování nemovitostí jak zmiňují někteří developerské smlouvy, se kvůli dani určitě konat nebude.

A proč je výhodné pro vládu, aby placené této daně přešlo na kupujícího?

* Stát vlastní mnoho nemovitostí a v případě prodeje daň platí sám sobě.
* Ručení kupujícího je problém, pokud kupující nemá kontrolu na tím, zda-li prodávají potřebnou částku zaplatil a 2 roky je dlouhá doba.
* Problémy bývají i při rozvodech manželů, kteří se nechtějí domluvit kdo bude daň platit.