Články

Investovat do nemovitostí se vyplatí. Nechte si ale poradit!

Chcete si pořídit nemovitost na investici? Například koupit byt a dále ho pronajímat? Vždycky doporučuji zvážit míru výnosu a rizik. Nejlépe s tím pomůže zkušený realitní specialista nebo finanční poradce.

Investiční nemovitost je nemovitý majetek, který je používán k investičním účelům. Může se jednat o byt, dům, rekreační či komerční prostory nebo další nemovitosti. Majitel si ho zpravidla pořizuje ke krátkodobé či dlouhodobé investici, může však také spekulovat na růst ceny a mít finanční prostředky v této nemovitosti zatím takzvaně uloženy.

Jak investovat do nemovitosti?

Neexistuje univerzální rada. Každému vyhovuje něco jiného a každý má jiné finanční možnosti. Jedním z nejběžnějších typů investičních nemovitostí je investiční byt. Jeho pořízení bývá levnější, než je tomu u domu, jednoduše ho můžete dále pronajímat a měsíčně si tak přivydělávat.

Aby pro vás nemovitost na investici měla smysl, musí být vaše měsíční náklady (například za pojištění nemovitosti, daň z nemovitosti, případně hypotéka) nižší než nájemné. Kromě financí na pořízení nemovitosti bystě měli mít také čas, který potřebujete nejen na údržbu a péči o nemovitost, ale také pro komunikaci s nájemníky.

Počítejte s tím, že než vám nemovitost začne takzvaně vynášet, může to chvíli potrvat. Možná bude potřeba investovat do počáteční opravy nemovitosti, určitě si nechte zálohu pro další opravy.

Připravte se na rizika!

U pronájmu nesete riziko potenciálních starostí s neseriózními nájemníky, mohou mít na sebe navázány exekuce, sousedi si mohou na jejich chování stěžovat a podobně. S nájemníky občas bývá komplikované se domluvit, pomoci vám s tím může třetí osoba, kterou si pro tyto účely najmete.

Sehnat solidní nájemníky není jednoduché. Může to trvat i řadu měsíců. Do té doby musíte počítat s nulovým investičním příjmem Pokud se vám ale podaří najít solidní nájemníky, získáte výbornou formu dlouhodobého pasivního příjmu.

Dobrý tip! Pokud chcete pronajímat nemovitost, ať už byt či dům, pohybujte se na místní úrovni, abyste za jeho správou nemuseli daleko cestovat. Jako vlastník nemovitosti se o ni musíte starat, dojíždění stovky kilometrů daleko by bylo značně komplikované.

Rada pro začátečníky: Zvažte pronájem v nemovitosti, kde žijete

Pokud nemáte tolik finančních prostředků na počáteční investici, řešením pro vás může být spojení s dalšími investory, a to jak u komerčních, tak i rezidenčních nemovitostí. Můžete začít s relativně malou částkou a investovat nejen v Čechách, ale i do zahraničí. Navíc k tomu u některých typů investic už nemusíte být akreditovaný investor, jako tomu bylo v minulosti.

Dobrá rada! Začínáte s investičními nemovitostmi a ještě v tom „neumíte chodit“? Naučit se to můžete, když pronajmete část nemovitosti, v níž bydlíte. Tato možnost je pochopitelně reálná jen tehdy, když žijete ve svém a váš domov je dostatečně velký na to, abyste mohli jeho část dále pronajmout. Nemusíte se omezovat jen na pokoj, klidně pronajměte sklepní prostory. Výhodou je, že můžete své podnájemníky lépe a častěji kontrolovat a vyzkoušet si pronájem v malém měřítku.

Někdy si lidé pořizují naráz dvě podobné nemovitosti. V jedné začnou žít, druhou pronajímají a chodí jim tak pravidelný pasivní příjem, z něhož mohou financovat například hypotéku.

Realitní investiční fondy: Začít můžete i s malými částkami

Znáte REITS? Jsou to realitní investiční trusty, které můžete pro investování do nemovitostí využít. Tyto nemovitostní fondy vyřeší řadu starostí za vás, mimo jiné odpadá komunikace s nájemníky. Fondy zpravidla investují na burze do širokého spektra nemovitostí, rezidenčních i průmyslových. Můžete si zvolit ideální míru výnosů versus rizika. Většinou jsou zajímavě úročeny, vybírejte určitě ty garantované a se zkušenostmi se správou financí.

U investičních fondů můžete také začít s malými částkami, některé z nich umožňují vklady už od pár stovek měsíčně. Každopádně doporučuji svou volbu prodiskutovat předem s finančním poradcem, který upozorní na rizika i potenciální výnos.

Rekreační objekty se vyplatí občas pronajmout!

Nemáte dům či byt k pronájmu, ale vlastníte dovolenkovou nemovitost? Nebo ji chcete pořídit? Zvažte její krátkodobý pronájem. Může se vyplatit. Nemovitosti určené k rekreaci se většinou nacházejí v atraktivních lokalitách a jejich pronájem bývá lukrativní. Pomoci vám mohou i servery typu Airbnb, kde získáte nájemníky.

Pozor na koupi a následný pronájem komerčních prostor! Vždy se poraďte s odborníkem

Specifickou skupinou nemovitostí k pronájmu jsou komerční prostory – například kanceláře či obchodní a skladové budovy. Jejich pořízení bývá dražší, asi budete potřebovat obchodní partnery či spoluinvestory.

Tyto prostory se pronajímají většinou podnikům a komerční reality představují značný zisk a také značné riziko, pochopitelně. Příjem z pronájmu komerčních prostor bývá velmi zajímavý, už jen proto, že smlouvy se obvykle uzavírají na delší dobu. Přesto i v tomto případě doporučuji využít služeb makléře či finančního poradce, aby s vámi tyto zásadní kroky předem prodiskutoval. Vyhnete se tak začátečnickým chybám, které by vás mohly přijít hodně draho.