Články

Jak jsem díky home stagingu prodal byt do čtyř dnů

Jen čtyři dny jsem měl v nabídce byt na Spořilově. Příprava na jeho prodej byla mnohem delší než prodej samotný. A to i přesto, že se se celá transakce řešila přes půl světa!

Ke konci roku 2021 se na mě obrátila starší dáma s bytem na prodej. Nemovitost vlastnila její známá, toho času žijící ve Spojených státech amerických. Majitelka bytu byla sice Češka, ale do své domoviny prakticky nejezdí. Zajímala se tedy o to, jak složité bude třípokojový byt na Spořilově prodat.

Detaily bytu:

  • 3kk, 59 m2
  • P4 – Spořilov
  • v cihlovém domě z roku 1965
  • ihned k dispozici
  • bus přímo u domu, tramvaj do pěti minut

Hned od začátku jsem prodej vnímal jako nestandardní. Majitelku bytu jsem totiž osobně nepotkal, což dodnes považuji za výzvu. Bylo potřeba vyřešit hodně úkonů. Na nichž jsem od první chvíle intenzivně spolupracoval s advokátem tak, abych dokázal prodejkyni co nejvíce pomoci a celý proces zjednodušit.

Jak na výmaz věcného břemena po smrti oprávněné osoby?

V bytě původně bydlel nájemník, který měl na byt zřízené věcné břemeno. Ten ale zemřel, proto bylo třeba vypořádat všechny náležitosti. Začali jsme podpisem plné moci u advokáta, bez které by žádné další kroky nebyly možné. S majitelkou jsem situaci opakovaně telefonicky konzultoval, aby rozuměla všemu, co je k prodeji bytu nezbytné. Veškerý postup jsem jí posílal také prostřednictvím emailu. Společně jsme řešili nejen cenu bytu, ale také všechny úpravy, které je potřeba v bytě udělat.

Úkolem číslo jedna byl bezpochyby výmaz věcného břemene, který byl pro prodej bytu klíčový. Dobrá rada! Věcné břemeno je neděditelné, proto v okamžiku smrti oprávněné osoby zaniká. Je ale potřeba provést výmaz z katastru nemovitostí, který se nedělá automaticky.

Jak na to? Poraďte se v ideálním případě buď s realitním makléřem nebo s úředníkem na katastru.

S prohlášením o zániku práva na věcné břemeno budete muset:

  • přinést na katastrální úřad úmrtní list, kde úřad například v registru obyvatel ověří, zda osoba skutečně zesnula,
  • podat žádost o výmaz věcného břemene.

Prodávající a kupující. Dvě dámy a obě se stejným příjmením. Náhoda?!

Ačkoli se může zdát „prodej bytu na dálku“ nestandardní, díky českému konzulátu v USA nebyl problém podepsat všechny potřebné dokumenty a zaslat je poštou.

Byt bylo po předchozím majiteli potřeba uklidit a řádně ho vymalovat. Velkou pozornost jsem společně s designérkou věnoval také home stagingu. Majitelce jsem vyfotil původní stav a také pro srovnání interiér po zásahu designérky tak, jak ho navrhuji k prodeji. Klientka byla nadšená. Byt jsem nechal nafotit a vypustil inzerci.

Home staging je příprava nemovitosti na prodej nebo pronájem a její profesionální prezentace na realitním trhu.

Během chvíle zareagovalo asi dvacet zájemců, udělal jsem pouze dvě kola prohlídek a do čtyř dnů našel kupce. Ani jsem ve finále nestihl natočit videoprohlídku. Pikantní a rozhodně nezapomenutelné bylo, že prodávající i kupující mají shodná příjmení. Obě dámy se jmenují Kočí a nemají žádné příbuzenské vazby. 😊

Kvalitní home staging prodává! Makléř se nesmí zdráhat do něj investovat

Proč se ve finále byt prodal tak rychle? Kromě znalosti lokality v tomto případě jednoznačně rozhodl dobře připravený home staging. Prostě nestačí převzít od majitele klíče a začít prodávat. Makléř musí byt nechat uklidit, vymalovat, případně opravit drobná poškození.

Když zájemce do nemovitosti přichází, prostor musí být tak připraven, aby z něj sršely jen pozitivní emoce. Oprýskaná omítka, rozbitá kachlička v koupelně nebo nefunkční klika u dveří nikdy nedělají dobrý dojem.

Tyto drobné opravy by měly být součástí investice do prodeje, kterou je třeba udělat. Solidní realitní makléř výmalbu, stejně jako další náklady na marketing, hradí ze své provize.

Výhody home stagingu v praxi! Ve vedlejším vchodě se ve stejnou chvíli prodával velmi podobný prázdný byt. Při jeho prodeji nebyl home staging využit. Nabídka na tento byt visela nejen v době mé první návštěvy v domě, ale ještě i poté, co jsme „náš“ byt předali nové majitelce.

Reference od prodávající:

Naprosto profesionální přístup. Vše proběhlo hladce a rychle bez jakýchkoli problémů. Pan Kubík znal lokaci, připravil byt k prohlídce a zajistil kvalitní zájemce během 24 hodin, co byl byt dán na market. Mohu služby pana Kubíka doporučit.