Články

Kdo, kde, kdy a jak aneb Co všechno je potřeba zařídit, abyste dostali platný PENB

aneb…

Pomóc, kdo vydává průkaz energetické náročnosti budov?

Dozvěděli jste se, že potřebujete průkaz energetické náročnosti budov. Kdo vám ho vystaví, co k němu budete potřebovat a jak dlouho bude platit? Na koho se obrátit v případě pochybností o správnosti údajů uvedených v průkazu? Čtěte dále.

Kdo PENB zpracovává?

Průkaz o energetické náročnosti budov (zkratka PENB) ze zákona zpracovávají autorizovaní specialisté, zapsaní v rejstříku vedeného Ministerstvem obchodu a průmyslu. Pokud hledáte vhodnou osobu, která by vám zhotovila průkaz, stačí si na stránkách ministerstva vyhledat odborníka podle kraje, ve kterém působí.

Jaké potřebujete k vyhotovení PENB podklady?

• Projektová dokumentace
• Skutečné rozměry obálky budovy včetně síly konstrukce
• Použité materiály při výstavbě
• Velikost oken a jejich tepelné prostupy
• Druh vytápění

Pamatujte: Oprávněný specialista by měl vždy osobně prověřit, jestli to, co je v projektové dokumentaci odpovídá současnému stavu. Průkaz nelze vystavit od stolu.

V jakých situacích musíte mít PENB vyhotovený?
  1. Když stavíte nový dům

Nevyřizujete nic extra. PENB je součástí dokumentace, kterou přikládáte ke stavebnímu řízení.

 2. Když prodáváte nebo pronajímáte nemovitost

Průkaz budete potřebovat ve chvíli, kdy budete chtít nemovitost prodat a budete to veřejně inzerovat. Je jedno, jestli si budete byt prodávat svépomocí nebo si najmete realitního makléře. Vždy byste měli uvést údaj o klasifikační třídě, která je uvedena na průkazu. Pokud od vás realitka tento údaj nezíská, je povinna do inzerátu uvést nejhorší klasifikační třídu G, přestože máte třeba nízkoenergetický dům.

PENB je potřeba mít i v případě uzavření nových nájemních smluv. Chcete pronajmout byt po zesnulé babičce? Průkaz o energetické náročnosti budov byste měli mít vyhotovený před podáním inzerátu.

Kdo a jak kontroluje správnost PENB včetně jeho existence?

Kontrolu provádí Státní energetická inspekce (SEI). Prověřuje nejen činnost energetických specialistů, ale i uvádění povinných údajů u zveřejňovaných inzerátů na prodej či pronájem nemovitostí.

Kde získáte informaci o platnosti PENB a jeho správnosti?

Jednoduché ověření získáte prověřením zpracovatele v rejstříku na ministerstvu obchodu a průmyslu. Pokud je v databázi, jedná se o autorizovaného odborníka. Nejste si stále jisti? Obraťte se s dotazem na Státní energetickou inspekci.

Jak dlouho je PENB platný?

Průkazem energetické náročnosti budov se můžete prokazovat 10 let. Pokud však provedete na bytě či domu větší stavební úpravy nebo vyměníte tepelný zdroj, musíte si zažádat o aktualizaci údajů uvedených v PENB.