Články

Kdy budete potřebovat průkaz o energetické náročnosti stavby?

K čemu je průkaz o energetické náročnosti budov (dále PENB) dobrý? PENB odhalí, jak je budova hospodárná. Hodnotí spotřebu všech energií v domě. Zjišťuje, čím se topí, čím se ohřívá voda, jak je řešeno větrání, chlazení, osvětlení. Zda má budova klimatizaci. Do hodnocení se nezapočítává spotřeba elektrické energie na provoz domácích elektrospotřebičů jako je pračka, myčka, lednička apod.

Na základě těchto informací jsou pak budovy zařazeny do jedné ze sedmi tříd energetické náročnosti budovy. Klasifikační třídy se označují písmeny A-G. A je pro nejúspornější domy, G jsou domy nejdražší na běžný chod.

K čemu je dobré energetickou náročnost budov znát?

Nejvíc tuto informaci oceníte, když budete kupovat nový dům či byt. Podle energetické náročnosti se rozhodnete, zda se vám dům, zařazený do dané skupiny, finančně vyplatí.

Při stavbě či rekonstrukci budete dopředu znát energetickou náročnost. Lépe se vám tak podaří vyčíslit celkové náklady na bydlení.
V neposlední řadě můžete po zjištění vysoké energetické náročnosti podniknout příslušné kroky a zajistit tak větší úspornost v hospodaření s energiemi.

Průkaz budete potřebovat vždy, pokud:
 1. Stavíte

Pokud se chystáte stavět, potřebujete mít ještě před začátkem prací vyřízený PENB. Proč? Je to nezbytné. Bez tohoto dokladu by vám žádný úředník stavební povolení nevydal.
 2. Rekonstruujete

To samé pro vás platí i v případě, že se chystáte rekonstruovat nemovitost v rozsahu větším  než 25 % celkové plochy obvodového pláště budovy. Kdy může tato situace nastat? Třeba při výměně oken.

Prodáváte nebo pronajímáte

Je jedno, jestli prodáváte dům nebo byt. Vždy musíte mít PENB. V případě prodeje jednoho bytu se posuzuje energetická náročnost celého domu, ne jedné bytové jednotky. To stejné platí i při pronájmu. Ať už je to pronájem kanceláře, nebo družstevního bytu.

Prodáváte či pronajímáte bez energetického průkazu?

Nemáte průkaz, přestože je to vaše zákonná povinnost? Připravte se na tučnou pokutu. Majitelům bytových domů či společenství vlastníků bytových jednotek hrozí sankce až 200 000 Kč. Majitelům rodinných domů a bytů 50 000.

Kdo zajišťuje vystavení průkazu PENB?

Vlastník budovy nebo společenství vlastníků jednotek.

Existují výjimky, kdy nemusíte PENB mít

Průkaz o energetické náročnosti nemusíte mít, když se jedná o:

• rodinné domy, které nechcete prodávat ani pronajímat;
• malé budovy do 50 m2;
• domy postavené před rokem 1947, které neprošly větší rekonstrukcí, a to i když je budete prodávat či pronajímat;
• rekreační objekty, chaty, chalupy a jiné nemovitosti používané pouze přechodně;
• církevní objekty a kulturní památky;
• výrobní haly, zemědělské budovy a dílny se spotřebou do 700 GJ ročně.