Články

Na co se ptát při prohlídce nemovitosti?

Ať už se chystáte koupit nový byt nebo dům, vybíráte si především nový domov. Proto je velmi důležité při výběru neopomenout nic, co by vás do budoucna mohlo nepříjemně zaskočit. Zajícům v pytli se na trhu s realitami bohužel nevyhnete, a tak je třeba nic nepodcenit. Na co se ale při výběru zaměřit? A na co se je třeba zeptat během samotných prohlídek? V dnešním článku si představíme několik základních věcí, kterým je třeba věnovat pozornost vždy.

 

Před samotnou prohlídkou

Výběr nemovitosti začíná vždy u inzerátu. U toho jsou nejdůležitějším prvkem fotky. Prohlédněte si je proto velmi důkladně. Je nemovitost nafocená důkladně, nebo některé místnosti na fotkách chybí? Jsou fotky aktuální a v dobré kvalitě? Důkladná prohlídka vám v tomto ohledu může hodně napovědět. Kvalitně a důkladně zdokumentovaná nemovitost je jasnou známkou profesionálního přístupu makléře. Stejně důležitým prvkem inzerátu je i samotný text. Inzerát by neměl obsahovat pouze ty nejzákladnější informace, ale měl by být plný relevantních informací. I samotná formulace textu vám může mnohé napovědět. Gramatické chyby nebo strohá formulace jsou automatickým varovným signálem.

Než si domluvíte setkání s makléřem na osobní prohlídce, zjistěte si také dostatek informací o lokalitě, ve které se nemovitost nachází. Jsou okna orientovaná na jih nebo na sever? Jaká je občanská vybavenost v dané lokalitě? Nenachází se nemovitost například poblíž hlučné silnice?

Z inzerátu se ne vždy dozvíme všechny informace. Proto je dobré před prohlídkou kontaktovat realitního makléře, který vám vše potřebné sdělí. Kdy prošel dům naposled rekonstrukcí? Jaká je reálná dispozice bytu? Je do rozlohy bytu zahrnutý i třeba sklep nebo pouze obytná plocha? Zeptejte se makléře na vše, co vás napadne. Opravdový profesionál by měl být schopný vám pohotově odpovědět.

 

Jak na prohlídku?

Vše, co jste se o bytu dozvěděli před prohlídkou, si sepište. Dobré je si také připravit seznam kritérií, podle kterých chcete udělat konečné rozhodnutí. Co je pro vás při výběru to nejdůležitější? Neváhejte se zeptat na jednu věc víckrát, nebo se ptát i na zdánlivě úplné maličkosti.

Nebojte se si byt prohlédnout důkladně a nakouknout do každého rohu a každé skulinky. Mějte oči všude. Plíseň se může schovávat opravdu kdekoli. S prohlídkou začněte už na chodbě a u vchodových dveří. Dobré je nahlédnout i do společných prostor – s bytem si pořizujete i je. Zatékání nebo vlhkost nepodceňujte. Obojí vás do budoucna může pořádně potrápit.

Znovu si ověřte vše, co vám bylo sděleno v inzerátu nebo po telefonu. Odpovídá stav bytu stavu na fotkách? Nejeví byt či dům známky jiných technický závad? V jakém stavu jsou inženýrské sítě? Nejsou ve zdi nebo na stropech praskliny? Co vše je po rekonstrukci, kdo rekonstrukci dělal a kdy byla provedena?

Pozornost věnujte i akustice nemovitosti. Ta se špatně hodnotí na základě jedné prohlídky. Zkuste si domluvit prohlídku opakovaně a v různých částech dne.

Zajímejte se i o hospodaření nemovitosti.  Důležitá je nejen prodejní cena, ale také pravidelné platby spojené s jejím provozem. Pokud kupujete dům, musíte počítat s tím, že všechny platby spojené s jeho provozem budou pouze na vás a stejně tak případné opravy. Zjistěte si proto nejen to, jaké jsou průměrné roční náklady za energie, ale také to, jestli je nebo bude potřeba něco opravit nebo vyměnit (okna, zateplení, kotel atd). Pokud kupujete byt, makléř by vám měl poskytnout plánek celé nemovitosti a podrobný výpis měsíčních nákladů. Při pořizování bytu musíte kromě poplatků za energie (plyn, voda, elektřina) počítat také s poplatky za údržbu nemovitosti (správa domu, úklid, fond oprav atd).

 

Jak se rozhodnout?

Rozhodnutí o koupi jakékoli nemovitosti je třeba nechat uležet. Nikdy nekupujte na základě jedné prohlídky, i v případě, že to vypadá, že jste narazili na dům snů. Zkuste si tímto způsobem obejít několik nemovitostí a zjistěte si, jaké možnosti máte na výběr. Při prohlídce se zeptejte na důvod prodeje nemovitosti. Sepište si seznam kladů a záporů, jděte na prohlídku se známým a řekněte si o jeho kritický názor. Nerozhodujte se na základě emocí, vše si důkladně promyslete a můžete se těšit na nový domov, se kterým budete opravdu spokojeni.

Do rozhodnutí se nikdy nenechte natlačit. Žádný profesionální makléř na vás nebude vyvíjet nátlak. Právě profesionalita a osobní přístup makléře je velmi důležitým ukazatelem. Nejlepší realitní makléři mají bohaté zkušenosti v oboru, na jejich klientech jim opravdu záleží a nemají nejmenší problém se jim věnovat na osobní úrovni. Koneckonců – na spokojenosti klientů nám záleží nejvíce!