Články

Nákup nemovitosti přes sociální sítě

Sociální sítě lze využít k mnoha různým účelům. Jedním je i prodej. V oblasti realit je to jeden z nejatraktivnějších nástrojů, jak nemovitost dát k pozornosti širšímu okruhu uživatelů. Pojďme si představit pár základních aspektů inzerce a prodeje nemovitostí přes sociální sítě a jak se vyhnout případným podvodníkům.

Sociální sítě jsou při prodeji nemovitostí jednoduchým způsobem, jak pokrýt několik základních aspektů inzerce. Jednoduše skrz ně můžeme předvést vzhled nemovitosti skrze fotky a videa interiéru a exteriéru. Zároveň můžeme do textu toho samého příspěvku zahrnout veškeré potřebné informace, které jsou k dané nemovitosti relevantní a mohly by kupce zajímat. Zároveň je skrze sociální sítě možné prezentovat nemovitosti osobitějším způsobem než skrze standardní realitní servery a přímo svým fanouškům a přesně cílenému okruhu lidí. 

Sociální sítě mají v tomto ohledu i některé nevýhody. Bohužel i v realitním prostředí se najdou tací, kteří nejednají úplně férově. Je proto potřeba si dobře prohlédnout profil toho, kdo danou nemovitost představuje a věnovat pozornost tomu, jak s Vámi komunikuje. Dávejte si pozor na věci typu toho, když na Vás makléř tlačí tvrzením, že o nemovitost je velký zájem a pokud nebudete jednat dostatečně rychle, přijdete o možnost ji získat. Zároveň si dávejte pozor na makléře, kteří po Vás chtějí složit rezervační zálohu, aniž by Vám nemovitost nejprve neukázali nebo se s Vámi osobně nesetkali. Bohužel se nezřídka stává, že takoví lidé z Vás vylákají onu zálohu a následně si zcela zruší profil a jsou takřka k nedohledání. 

Jak takovým podvodům předejít? Zkrátka je nutné si před jakýmkoli rozhodnutím důsledně prověřit jak danou nemovitost, tak i samotného prodávajícího. Prodávající by měl být solidní realitní makléř. Ten nepožaduje žádnou zálohu předem a už vůbec ne před první prohlídkou. Jeho komunikace je jasná a na otázky odpovídá přímo. Ideálně požadujte osobní schůzku i prohlídku. Sám Vás k tomu vyzve.

 Základní rada tedy zní: Prověřujte, ptejte se a určitě si nemovitost nejprve osobně prohlédněte, než složíte jakoukoliv zálohu. Pokud máte vyhlédnutou nemovitost právě ze sociálních sítí, neváhejte se na nás obrátit a my Vám rádi s prověřením pomůžeme.