Pokud jste někdy prodávali nebo kupovali nemovitost, víte, že není jednoduché se zorientovat v tom, co je obytná, užitná či podlahová plocha. Co přesně tato čísla uváděná v metrech čtverečních znamenají? Zahrnují i prostor balkonů a sklepů nebo ne? Jakou minimální podlahovou plochu musí obytná místnost splňovat?
Obytná plocha je celková plocha nemovitosti, která je určena k obývání. Stanovuje ji vyhláška č. 137/1998 Sb. Když se na ni podíváme detailněji, jedná se o součet všech obytných místností, které jsou:
- určeny k trvalému bydlení (přímo osvětlené a přímo větratelné) a
- mají podlahovou plochu větší než 8 m2.
Jedná se tedy například o pokoje, ložnice, jídelny a kuchyně. Nepatří sem naopak toalety, koupelny, úklidové místnosti a spíže. Mezi obytnou plochu nezapočítáváme ani sklepy, lodžie, terasy a balkony.
Zajímavost! Pokud nemovitost, například byt, tvoří jen jedna jediná místnost, musí mít dle vyhlášky minimálně 16 m2.
Pozor na užitnou a celkovou užitnou plochu nemovitosti! Plete se to
Vidíte v inzerátu, že byt má výměru 90 m2, ale nevíte, co přesně je do toho započítáno? Pak tápete mezi obytnou a užitnou plochou a je dobré se na to zeptat. Jaký je v tom rozdíl?
Na rozdíl od obytné plochy ta užitná stanovuje, kolik metrů čtverečních celkově můžete využít. Jedná se tedy i o místnosti s příslušenstvím, sociální zařízení a spíž.
Trochu definice. Užitná plocha je plocha uvnitř vnějších stěn nemovitosti, pro niž bylo vydáno stavební povolení. Nezahrnuje ale konstrukční prvky, které vybočují za hranici stavby, funkční plochy pro pomocné využití (to jsou například prostory pro klimatizace a generátory) a průchozí prostory (výtahy, eskalátory apod.).
Specificky je nahlíženo také na balkony, lodžie a terasy či sklepy. Neměli by se započítávat ani do obytné plochy, ale ani do té užitné. Pro tyto příklady pak existuje ještě pojem celková užitná plocha, kam lze i tyto místnosti zahrnout.
Při výpočtu podlahové plochy se poraďte s makléřem. Pohlídá specifika výpočtů obytných i užitných prostor
V praxi se můžete setkat i s pojmem podlahová plocha. Jedná se o součet všech podlahových ploch, které jsou uvnitř vnějších konstrukcí nemovitosti, včetně interiérových chodeb. Kromě bytu tak do ní započítáváme i místnosti mimo byt – tedy sklepy, komory, balkony, terasy a lodžie.
Velmi laicky řečeno si lze podlahovou plochu představit jako nášlapnou vrstvu, na kterou se lze postavit. Tím je tedy myšlena nejen volná plocha, ale i ta zakrytá zařizovacími předměty (například vanou, sprchovým koutem nebo skříněmi).
Pozor! Při výpočtu podlahové plochy existují specifika jednotlivých místností, například při zápočtu balkonů či teras nebo místností, které mají stěny nižší než 1,2 metru (například v podkroví se zkosenými stěnami). U nich se podlahová plocha započítává jen jako polovina.
Je proto vždy dobré si vyžádat půdorys a přesné podlahové plochy všech obytných i užitných místností v nemovitosti. Při zařizování prostor je vždy třeba vše znovu změřit, protože rozdíly mohou udělat i několikacentimetrové omítky.
Dobrá rada! Pokud si nejste jisti dispozicemi nemovitosti a také tápete mezi pojmy obytná, užitná, celková užitná a podlahová plocha… Vždy se poraďte se svým realitním makléřem!
Cena za metr čtvereční obytné plochy záleží na mnoha faktorech. Roli hraje nejen lokalita, ale i funkčnost prostoru
Kolik stojí metr obytné plochy? Cena se mění podle typu nemovitosti, její lokality a dalších specifik. Ale je jasné, že jinou cenu zaplatíte v centru Prahy a jinou ve venkovských oblastech.
Z hlediska stanovení ceny nemovitosti podle obytné plochy hraje roli nejen její velikost, ale také funkčnost a dispozice. Například nemovitost s dobře navrženými a praktickými prostory může být atraktivnější pro kupce než nemovitost stejného rozsahu s neefektivním uspořádáním. Kvalitní plánování obytné plochy může přidat hodnotu k nemovitosti a usnadnit její prodej.
Pro prodejce nemovitostí tak může investice do zlepšení obytné plochy zvýšit atraktivitu nemovitosti a rychlost jejího prodeje. Například renovace kuchyně nebo koupelny, které jsou často součástí obytné plochy, mohou zvýšit hodnotu nemovitosti a přilákat více potenciálních kupců.