Články

Přihlášení k trvalému pobytu nájemníka. Čeho se bát?

Pokud si, ideálně za pomoci realitního makléře, pořídíte nemovitost, kterou chcete pronajímat, je pochopitelné, že chcete předejít případným nešťastným událostem a „černým scénářům“. Takovým scénářem je například nečekaná návštěva exekutora a zabavování věcí a vybavení, které je vlastně vaše. Případně chcete předejít neshodám s nájemníkem po skončení nájmu o tom, zda si trvalý pobyt odhlásí a nenastanou další komplikace.

Smlouva na dobu určitou

Bývá nejčastějším, a hlavně nejbezpečnějším řešením. Po jejím uplynutí se může trvalý pobyt zrušit ve správním řízení. Možností je také žaloba na vyklizení, ale to jen v krajním případě, kdy se nájemník i po uplynutí smlouvy odmítá odstěhovat. Smlouvu na dobu určitou doporučujeme zejména ze začátku, kdy se s nájemníkem teprve seznamujete.

Jak můžete působit preventivně?

Zaměřte se na:

  • Prověření nájemníka – pečlivě vybírejte a prověřujte si každého člověka
  • Smlouva + předávací protokol – nechte veškeré podklady zkontrolovat a ideálně také sestavit realitním specialistou nebo právníkem.
  • Buďte pečlivý – zapište do dokumentace úplně vše, co poskytujete k užívání nájemníkovi. Tento úkon prokazatelně oddělí váš majetek a majetek nájemníka. Exekuční řízení se pak vašeho majetku týkat nebude
  • Vybavení – dopředu promyslete, zda skutečně chcete pronajímat nemovitost zařízenou případně se poraďte se zkušeným realitním makléřem.

Vždy máte možnost poradit se s realitním makléřem, který vám rád pomůže i vybrat prověřeného a platícího nájemníka a zajistí bezchybnou nájemní smlouvu s veškerými podklady. Jisté míře rizika se v podnikání vyhnout opravdu nelze. Patří to k němu. Pokud však pečlivě připravíte podklady a vyberete nájemníka, jsou rizika naprosto minimální.