Články

Prodej či pronájem nemovitosti? Bez PENB to prostě nepůjde.

Od roku 2013 jsou majitelé povinni uvádět tzv PENB budovy v případě, že chtějí svoji nemovitost nabízet k prodeji. Od roku 2016 musí majitel PENB předložit i při pronájmu bytu nebo domu.

A co to vlastně je PENB?

Zkratka pro Průkaz energetické náročnosti budovy, který udává vypočítanou spotřebu a energetickou náročnost budovy. Označuje je od písmene A (nejvíce hospodárná) do písmene G (nejvíce nehospodárná). Slouží jako orientační informace pro kupujícího. Avšak tento energetický štítek neudává přímo údaj o konkrétním bytě (v případě bytových domů), ale o celkovém technickém stavu budovy.

Proč musím znát tento energetický štítek?

Je to povinnost daná ze zákona, a v případě nesprávného uvedení, nebo nedoložení PENB vás může Státní energetická inspekce pokutovat až do výše 100.000,- Kč u fyzických osob, a až 200.000,- Kč u právnických osob. Nutno dodat, že správný energetický štítek by měl být zpracovaný již před inzercí nemovitosti, kde se musí povinně uvést.

Pokud se však obě strany v kupní smlouvě dohodnou, že kupující štítek nepožaduje, a Státní energetická kontrola toto později zjistí, že budova štítek měla mít a nemá, hrozí také pokuta.

Jak je to u bytových domů při prodeji jednotlivých bytů?

Pokud v bytovém domě ještě nebyl zpracován energetický průkaz, tak je důležité oslovit SJV, aby jej nechali vypracovat. SVJ tento štítek většinou financuje z fondu oprav, proto by to neměl být problém. Pokud však SVJ nechce z nějakého důvodu štítek vypracovat – je důležité je oslovit i písemně přes email – je možné použít místo PENB vyúčtování za období posledních 3 let.

Jak se pohybují ceny vypracování Průkazu energetické náročnosti budovy?

U rodinných domů se cena pohybuje mezi 5.000,- až 10.000,- Kč. Službu lze objednat i včetně technické inspekce. Ceny štítků u bytových domů se pohybují mezi 10.000,- Kč až 15.000,- Kč. Jak u domů, tak u velkých bytových domů záleží na velikosti, a případné technické inspekci.

Pro své klienty samozřejmě dokážeme zajistit energetické průkazy za výhodnou cenu od firmy, se kterou dlouhodobě spolupracujeme.