Články

Smarthome – Jaká je domácnost budoucnosti?

Chytré technologie v posledních letech ovládly náš běžný život. Velká část společnosti si už nedokáže představit svůj život bez chytrého telefonu v kapse. Chytré technologie ale postupně pronikají i do našich domovů. Zařízení, která nachází využití v domácnostech, je celá řada. Proto se v dnešním článku podíváme na nejpopulárnější technologie, které spadají pod pojem „smarthome“.

 

Co je smarthome?

Pojmem smarthome obecně označujeme jakoukoli domácnost, která využívá spotřebiče, osvětlení, topení, klimatizaci nebo bezpečnostní systémy, které jsou schopné vzájemné komunikace a mohou být řízeny dálkově a automaticky. Zjednodušeně řečeno – chytrá domácnost používá moderní, chytré spotřebiče. Na trhu najdeme velké množství těchto spotřebičů, platforem pro jejich propojení a kompletních smarthome balíčků. To znamená, že si každý může svůj domov přizpůsobit podle svých potřeb. Jaké konkrétní systémy jsou tedy v chytrých domovech používány?

První technologií, která asi každému vytane na mysli při slově smarthome, jsou virtuální asistenti. Tato zařízení neustále poslouchají vše, co se kolem nich děje, a umí reagovat na celou řadu povelů, ať už potřebujete přidat položku do nákupního seznamu, nastavit časovač při vaření nebo pustit vaší oblíbenou hudbu. Zároveň lze asistenta spárovat s jinými smarthome zařízeními a používat ho k jejich ovládání.

Takovým zařízením mohou být třeba nástroje chytrého zabezpečení. Nejčastěji se jedná o elektronické zámky na dveřích. Do stejné kategorie lze také zařadit kamerové systémy, automatické spojení se záchranou službou a celkové sledování objektů na dálku. O systémy chytrého zabezpečení roste v posledních letech poptávka a tvoří největší část z prodeje smarthome technologií.

Na druhém místě, z hlediska popularity, se nachází technologie managementu energií. Mezi ty patří třeba chytrý termostat, s něhož pomocí lze regulovat teplotu v jednotlivých místnostech podle pohybu členů domácnosti. K inteligentní regulaci teploty v domácnosti jsou využívána také chytrá skla, která mění svou průhlednost a ztmavují se v závislosti na slunečním svitu. Kromě toho existují také chytré žárovky, které umí měnit barvu světla, chytré zásuvky, monitorující spotřebu energie jednotlivých spotřebičů, chytré popelnice, které monitorují kdy je potřeba objednat odvoz odpadu nebo třeba chytrá klimatizace napojená na systém rekuperace tepla. Celkově lze tak chytré technologie využít k výraznému snížení spotřeby energie a tím i ke snížení nákladů.

 

Budoucnost chytrých domácností

Rozmanitost nabídky smarthome technologií znamená, že každý člověk si může svůj domov přizpůsobit podle toho, co skutečně chce. Rostoucí popularita těchto technologií také napovídá, že v budoucnu se mohou stát standardní výbavou. Přesto existuje mnoho argumentů proti smarthome technologiím. K tomu, aby chytrý domov zcela nevyřadil dlouhodobý výpadek elektřiny, je třeba instalace záložních baterií nebo generátoru.  Ne všechny technologie jsou vzájemně kompatibilní a jednoduše instalovatelné, a proto je často potřeba vyhledat služby odborníků. Zcela největším protiargumentem proti smarthome zařízením je ale otázka soukromí a bezpečí.

Instalací virtuálního asistenta poskytujete technologickým firmám přístup ke všemu, co se ve vaší domácnosti děje, a proto podle některých kritiků existuje reálná možnost zneužití osobních dat nebo nakládání s nimi způsobem, se kterým byste nemuseli nutně souhlasit. I v případě, že se tohoto neobáváte, je zde riziko napadení skrze virtuální prostor. Jakýkoli systém, který je napojen na internet, je ohrožen virtuálními útoky. A jestli se nebojíte hackerů, stále tu existuje riziko softwarových chyb, které mohou například způsobit, že se do vašeho domu dostane někdo cizí anebo že se do něj nedostanete vy.

Z těchto důvodů mají smarthome technologie stále mnoho odpůrců. S postupným rozvojem je ale možné, že chyby a zápory budou postupně odstraněny a slovo smarthome se stane běžně užívaným pojem, jako tomu bylo u slova smartphone.