Články

Zažívá Česko realitní boom?

Podle mnoha článků, které kolují médii posledních pár měsíců, zažívá Česko realitní boom. Poptávka kupujících totiž výrazně převyšuje reálnou nabídku nemovitostí na trhu, což způsobuje výrazný růst cen nemovitostí.
 
Když se ale podíváme na čísla z katastru nemovitostí – tedy na počet vkladů vlastnického práva do katastru, zjistíme, že žádný realitní boom nezažíváme. Zhruba od roku 2017 počet převodů klesá v průměru o 3-5 %. Nemovitostí se tedy prodává každý rok méně, jenom za vyšší ceny.
 
Nedostatek nemovitostí na trhu je trend, který se v letošním roce pravděpodobně nezmění. Přesto je tu ale naděje na změnu. Nedávno byl totiž přijat nový Stavební zákon, který slibuje výrazné zrychlení a zjednodušení procesu stavebního řízení. Dá se tedy očekávat, že nemovitosti začnou na trhu rychleji přibývat a nová výstavba by tak mohla uspokojit aktuální poptávku. To by mohlo zastavit růst cen nemovitostí a nastartovat u nás opravdový realitní boom.
 
Stále je zde ale problém nedostatku stavebních materiálů a stavebních pracovníků, se kterým se potýkáme už delší dobu. Budoucí vývoj realitního trhu tedy zůstává velmi nejistý. Co ale jisté je, že žádný realitní boom se u nás (alespoň zatím) nekoná.